spot_imgspot_img

Înotătorul David Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024

spot_img

Înotătorul român David Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, după ce a realizat baremul în proba de 100 m liber, sâmbătă, la Campionatele Naţionale în bazin de 50 m găzduite de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.

Popovici (CS Dinamo) a câştigat proba de 100 de metri liber cu timpul de 47 sec 61/100 şi a reuşit astfel să realizeze baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris, informează Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Proba de 100 m liber este cea în care Popovici deţine atât titlul, cât şi recordul mondial, dar şi titlul european de seniori.

Pentru David Popovici este al cincilea titlu naţional câştigat la această ediţie, după cele de la 50 m liber, 100 m spate şi 50 m fluture (acesta cu record naţional) şi 400 m liber.

David Popovici este al doilea sportiv român care îşi asigură biletul pentru JO 2024, după atleta de origine kenyană Delvine Relin Meringor (CSA Steaua), care a realizat în martie baremul la maraton, cu prilejul cursei de la Barcelona.

 

Rezultate din finale

 

FEMININ

50 m spate

  1. Daria Măriuca Silişteanu (CS Dinamo Bucureşti 28.77
  2. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Constanţa) 29.14
  3. Aissia Claudia Prisecariu (CS Dinamo Bucureşti) 29.64

 

100 m bras

  1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 1:09.25 – record naţional
  2. Alecsia Maria Tenciu (CS Dinamo Bucureşti) 1:12.42
  3. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 1:12.67

 

100 m liber

  1. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Constanţa) 56.09
  2. Maysa Raţiu (CSA Steaua) 56.83
  3. Anastasia Maria Bako (CSA Steaua) 57.08

 

400 m mixt

  1. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 4:59.80
  2. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 5:00.78
  3. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 5:02.75

 

MASCULIN

50 m spate

  1. Andrei Mircea Anghel (CSM Bucureşti) 25.09
  2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 25.33
  3. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 25.72

 

100 m bras

  1. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 1:02.82
  2. Emil Dancaneţ (CSU Politehnica Timişoara) 1:03.26
  3. Marius Adrian Niţu (ACS Universitar USH) 1:04.12

 

100 m liber

  1. David Popovici (CS Dinamo) 47.61
  2. Constantin George Alexandru Stoica (CSM Constanţa) 49.98
  3. Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanţa) 50.13

 

400 m mixt

  1. Robert Andrei Badea (CSA Steaua) 4:21.84
  2. Cristian Lăpădat (CS Dinamo) 4:36.20
  3. Mihnea Ionuţ Roşca (CSA Steaua) 4:40.69
spot_img
spot_img
spot_img

Ultimele știri

spot_img

Dansatorii de la Challenge Arts au făcut la Mangalia repetiția generală înainte de participarea la Campionatul Mondial

Pentru al treilea an consecutiv, componenții școlii de dans Challenge Arts din București au ales Hotelul Laguna din Mangalia drept cartier general pentru stagiul...

Carol Popa și Raul Petre, de la CSM Constanța, medalie de argint cu Team Romania la Cupa Europeană de la Chișinău

Medalie de argint pentru Team I România la Cupa Europeană de Juniori de la Chișinău, cu doi triatloniști de la CSM Constanța în componență!...

Copiii Școlii de dans Vogue au terminat cu un spectacol de zile mari cantonamentul de la Mangalia

Un frumos și energic grup alcătuit din 41 de copii de la Școala de dans Vogue din Ploiești, condus de Irina Ciobanu, a luat...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.